ҚАРАҒАНДЫ ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ ҚАРАҒАНДЫ…
"№25 ЖББМ" КММ

Learning the Kazakh language

Дос
друг
Question answer
Всего ответов: 56
Новых вопросов: 0

Өзін-өзі тану пәні - рухани-адамгершілік қасиеттерін дамытушы құрал

 

 

 

«ӨЗІН-ӨЗІ ТАНУ» пәні– адам өміріне бағыт-бағдар, ақыл-кеңес,тәлім-тәрбие беретін пән.Осы пәнді оқи отырып, адам бойында өз-өзіне деген сенімділік, өмірге деген құштарлық, адалдық, адамгершілік, достық, Отан, туған елге деген сүйіспеншілік сезімі оянады.  Адам өмірде: мен кіммін? Мен осы табиғатқа немесе туған еліме қандай еңбек сіңіре аламын? мен адал доспын ба? Мената-анамныңақсүтінақтайаламынба?- дегенсұрақтарғажауапіздемейдіекен.

Ал, «Өзін-өзітану» пәніндекөкейіңдежүргенсұрақтар, өзіңдімазалағанойларданарылып, солсұрақтардыңжауабыніздептабааласың.  «Өзін-өзітану» пәніөміргедегенқұштарлықсыйлайды. Өз-өзіңедегенсенімділіктіоятады.Бойыңдыбилегенқорқыныштан, күдіктенарылтады. Бұлпәнніңерекшелігіжүйкеңдітыныштандырады. Басқасабақтаншаршапкелгенде, бірсергіпқаласың.      «Өзін-өзі тану» пәні сабақтарының ерекшелігі – оқушылардың үнемі қарым-қатынаста болатындығы. Оқушылар өзі туралы, өзінің ішкі ойлары, көзқарасы, кез-келген іс-әрекетке қарсы ойын немесе пікірін білдіре алады.

Сабақтың өзіне тән ерекшелігі – сабақтың стан­дартты емес түрлері ұсынылады: ойланатын сабақтар, талдау сабақтары, сайыс сабақтар, концерт сабақтар, экскурсия сабақтар, ойын сабақтар, т.б. «Өзін-өзі тану» пәнінің сабақтан тыс жұмыстары сабақта меңгерген білімдерін іс жүзінде өмірде қолдана білуді және қоғамға қызмет етуді қарастырады.

 

***********************************************************************************

 

 

 № 25 ЖББОМ «Өзін-өзі тану: Шығармашылық пен Махабаттың педагогикасы» атты  онкүндік туралы 

 

       2015 жылдың 2 – 12 ақпан аралығында № 25 ЖББОМ «Өзін-өзі тану: Шығармашылық пен Махабаттың педагогикасы» атты  онкүндік өтті. Барлық  өткізілген іс-шаралар бекітілген жоспарға сәйкес өткізілді.

     І және ІІ ауысымдарында жалпы мектептің салтанатты жиналысында онкүндіктің ашылуы туралы хабарланды. Мемлекеттік және орыс тіліндегі бастауыш буында «Бәрі махаббаттан басталады» атты сынып сағаттары өтті.

«Өзін - өзі тану» пән мұғалімдері ашық сабақтар өткізді: Петрова Светлана Борисовна «Учимся любить» (2 «Г» сынып), Нургалиева Гулсим Кусаиновна «Денсаулық - өмір негізі» (4 «Ә» сынып), Полат Гульжазира Бөребекқызы «Ана махаббаты» (5 «Ә» сынып). Барлық сабақтар жоғары деңгейде өтті. 

Орта буындағы сыныптарда «Махаббат керек адамға» атты сынып сағаттар, сонымен қатар 5- 11 сынып оқушылар арасында шығармашылық сабақтар өткізілді.

 

5-7 сынып оқушылар арасында «Өмір қымбатсың» атты суреттер байқауы ұйымдастырылды. Жеңімпаздар мадақталармен атанды.

 

«Бақыттың құпиясы» атты эссе – байқауының жеңімпаздары: 5 «Б» сынып оқушысы Скалепова М., Бодыкова А. (9 «Ә» сынып) и  Фабрициус А. (9 «Б» сынып).

        Өткізілген іс-шаралардың мақсаты – адамның қоршаған ортаны танып, біліп, өзінің ішкі жан-дүниесіне үңіліп, өзін-өзі басқару негізінде рухани-адамгершілік әлеуетті көтеру. Сол себепті қазіргі ұрпақ тәрбиесіндегі басты мәселе тұлғаны адамгершілік рухани тұрғыдан дамыту, адамгершілік қасиеттерімізді жетілдіру арқылы ізгілікке, инабаттылыққа, парасаттылыққа үйрету. Сонымен қатар жан-жақты дамыған, рухани адамгершілігі мол, бір-біріне сүйіспеншілікпен, құрметпен қарайтын, өмір сүруге деген құштарлығы жоғары жеке тұлға тәрбиелеу.

  

 

 

 

**********************************************************************************************************

 

 

«Жоғары сыныптарда өзін-өзі тану пәнін өткізу ерекшеліктері» тақыбында өткен өзін-өзі тану пәнінен қалалық семинар

 

Мақсаты:

25 ЖББОМ-тегі өзін-өзі тану пәнін өткізу ерекшеліктерін таныстыру

 

Семинарды ҚББ өзін өзі-тану бойынша әдіскері Хасенова Г.Т. ашты. Өзінің баяндамасында ҚР бойынша өзін-өзі тану пәнінің берілу жағдайына тоқталды.

2. Мектеп директорының ғылыми-әдістемелік жұмыстары бойынша орынбасары Здатченко И.Р. мектептегі өзін-өзі тану мұғалімдерін ( Бакмаганбетову Б.Н. және  Полат Г.Б.) семинарға қатысушылармен  таныстырды

 

 

3.Орта және жоғары буындағы қазақ сыныптарының өзін-өзі тану мұғалімі Полат Г.Б. семинарға қатысушыларға «Өзін-өзі тану» тақырыбында философиялық мағынасы бар мультфильм ұсынды.

 

4. Орыс сыныптарының өзін-өзі тану мұғалімі Бакмаганбетова Б.Н. «Жоғары сыныптардағы өзін-өзі тану» тақырыбында синквейн өткізді. Семинарға қатысушы ұстаздар берілген жаттығуларды орындау арқылы өздеріне қажетті қызықты мәліметтер алып, білімдерін толықтыра түсті.

  

 

5.Семинарға қатысушылар ашық сабақтарға қатысты.

Б.Н.Бакмаганбетованың «Өзара татулық» тақырыбындағы ашық сабағы

Сабақтың мақсаты: оқушылырдың адамдық санаттары мен сезімдерінің қалыптасуы туралы ой електерін ұлғайту.

Міндеттері:

1.Өз өзімен және қоршаған ортадағы адамдармен қарым қатынастың елеулілігін ашу

2. Өзінің эмоциясы мен сезімін басқара білу машығын дамыту

3. Өзі және айналаңдағы адамдармен қарым- қатынаста  шыншыл болуға тәрбиелеу.

 

Сабақ құрылымы өте жақсы құрылған, сабақтың әр кезеңдері арасында тығыз байланыс орнатылған. Оқушылардың назарын сабаққа аудару мақсатында «Ар-ұят» тақырыбындағы  жаттығу жұмысы өтті. Жасалған ар-ұят туралы жаттығу оқушылардың бір-біріне деген достық қарым- қатынастарын нығайтуға көмегін тигізетіні сөзсіз. «Ар-ұятыңды суретте» атты жаттығу жұмысында оқушылар әр адамның   іс әрекеті арқылы қаншалықты  ар -ұятты екендігін  байқауға болатындығын түсінді. Оқулықтан ұлы , атақты адамдардың ар-ұят туралы айтылғын дана сөздері оқушылардың білімдерін толықтыра түсуге септігін тигізді және айналамыздағы адамдармен үнемі тату, достық қарым қатынаста болуға шақырды деп айтуға болады.

«Ар –ұят туралы» кестемен жұмыс оқушылардың алған білімдерін толықтыра түсті.Ал, «Метафоралар» жаттығуы оқушылардың ойлау қабілеттерін белсендіру , өмірде болып жатқан әр түрлі  жағдайларға түсіністікпен  қарау керектігін түсінуге көмегін тигізеді деп айтуға болады.

Сабақ Б.Акуджаваның «Ар – ұят, қайырымдылық және абзалдық» туралы жазылған өлең-роликпен аяқталды. Осылайша, сабақ өз алдына қойған мақсаты мен міндетіне жетті. Сабақ барысындағы ойындар мен жаттығулар 10-сынып оқушыларының жас ерекшеліктеріне сәйкес және оқушылардың қызығушылықтарын тудыра білді.

  

 

6.ҚББ-нің  әдіскері ХасеноваГ.Т. және семинарға қатысушы қонақтар  Б.Н. Бакмаганбетованың  сабағын талдау кезінде,сабақтың ұнамды қырларына тоқталды және сабақ барысындағы әсіресе психологиялық талдау элементтерін атап көрсетті.

 

7.Бакмаганбетова Б.Н. өз сабақтарында қолданып жүрген әдіс-тәсілдері туралы әңгімеледі. «Қараторғай» туралы видеокөрсетілім арқылы қиын жағдайларды дұрыс шешу жолдарын көрсетті.

 

8.Полат Г.Б. «Қорғаныш тұмары»тақырыбында мысал жаттығу көрсетті. Тұмармен жаттығу жасау арқылы қатысушы қонақтар өдерінің жағымды знергияларын толықтыра түсті. Жаттығу соңында тұмарларды семинарға қатысушыларға сыйға тартты.

 

9.Бакмаганбетова Б.Н. семинарға қатысушы қонақтармен «Сандық» тақырыбындағы жаттығу ойынын жүргізді. Бұл жаттығу адам бойындағы күйзеліс пен шаршағандықтан арылудың бір жолы екендігін атап өтті.

 

10. «5 саусақ әдісі» көмегімен жүргізілген семинардың қорытынды рефлекция бөлімі ,  қонақтарға семинардың ұнағандығы және өздеріне қажетті өте көп мәліметтер алғандары туралы ойларымен аяқталды. Әдіскер Хасенова Г.Т.семинардың жоғары деңгейде өткендігі және ұстаздардың біліктіліктері мен семинарға дайындықтарының да жоғары деңгейде болғандығын айтты.

  

 

№25 ЖББОМ-те өткен жоғары сыныптардағы өзін-өзі тану пәнінің өткізілу ерекшелігі тақырыбындағы  қалалық семинар өз мақсатына жетті деп айтуға болады. ҚББ әдіскері және қатысушы қонақтар  семинардың ұйымдастырылуы және өткізілуі жоғары деңгейде  деп баға берді.

 

Бакмаганбетова Б.Н.