Қарағанды қаласы әкімдігінің "Қарағанды қаласының…
"Мартбек Мамыраев атындағы МИ" КММ

Learning the Kazakh language

Аймақ, аудан
площадь, территория.
Question answer
Всего ответов: 80
Новых вопросов: 1
«Жүргізуші, өмірімді сақта!»

     «Жүргізуші, өмірімді сақта!»

 

Мақсаты:Оқушылардың тілін ұштастырып, жол ережесін жасына сай

                   меңгерту. Қалыптасқан түйсіктерін, білімдерін пысықтап, адам  

                   өмірі үшін қажеттілігін түсіндіру. Жаяу жүргінші мен көліктің   

                  байланыс қатынасын білдіру. Көшеде жүру ережесін түсіндіру  

                  арқылы жолда жүру мәдениетін үйретіп,  сақтыққа  тәрбиелеу.

Түрі: сайыс сабақ

Әдісі: сұрақ-жауап

Көрнекілігі: 1. Сабақ интерактивті тақтада өтеді.

                      2. Жолға шықсаң далаға,

                          Жол оңай деп санама

                         Ережені әрқашан

                         Қатаң ұста санаңда.

                        Бөгет болма басқаға

                        Жүрексініп саспа да

                       Жаңылысса көмектес

                      Қарттар менен жас бала.

                     3.Жасыл жарық жолың ашық жүр дейді

                       Сары жанса дайындыққа кір дейді.

                      Қызыл жарық жанып тұрса алдыңда.

                     Тапжылмастан бір орында тұр дейді.

                    4. Карточка, жол белгілері.

Сабақ барысы: Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Мақсатын ашып көрсету.

     Кіріспе сөз: Ең алғашқы автомобиль немесе өздігімен жүретін арбаны қарапайым шаруа адамы Леонтий Шамшуренков 1752 жылы ойлап тапқан.Оны арнаулы педальді басу арқылы жүргізуге болады.

       1764 жылы бу двигателі ойлап табылғаннан кейін автомобиль конструкциясы да күрделене берді. Техника дамыған сайын адам өміріне қауіп те көбейді. Осыған сәйкес жолдажүру ережелері енгізілді. Бұл жол белгілерінің еі ббелгілі түрі – бағдаршам.

        1868 жылы Лондон қаласында бағдаршамның семофор типтес түрі пайда болды. 1914 жылы АҚШ-та алғашқы электрлі бағдаршам пайда болды.

Авторство: