Қарағанды облысы білім басқармасының Қарағанды…
"Сәкен Сейфуллин атындағы гимназиясы" КММ
Question answer
Всего ответов: 237
Новых вопросов: 1

Педагогтардың шығармашылық есебі

Жаркеева Гулназ Бекетовна

Мұғалімнің өз сабағын талдауы

Қазақ әдебиеті. 10б-сынып Сабақ  №36  22.01.2013 ж.

Сабақтың тақырыбы: «Мен кетермін, сөз қалар...»

Сабақтың мақсаты:

•      Абай бастаған жаңашыл, реалистік әдебиеттің Шығыс әлеміндегі аса ірі, көрнекті ғұлама өкілі Шәкәрім Құдайбердиевтің күрделі тағдырын зерттеп, зерделеу.

•      Баланы оқи білуге, ойлауға үйрету арқылы өз-өзінің  тұлға ретінде дамуына жағдай жасау.

•      Шәкәрімді атай алмаған, тани алмаған уақытымызға салауат айтып, өлгеніміз тіріліп, өшкеніміздің жанғанын бағалап, асылымыздың қадірін танып, білу.

Сабақтың түрі: дәстүрлі емес

Сабақтың типі: Қ. Бітібаеваның КЖТ құрылған сабақ.

Уақыт мерзіміне қарай: орташа мерзімді

Іс-әрекеттің басымдылығынақарай:

Зерттеушілік

Танымдылық

Шығармашылық

Практикаға бағытталған

Жобаға қатысушылар санына қарай:

Жеке, жұптық, топтық

Сабақтың әдіс – тәсілдері: КЖТ бойынша диагностикалау, тест жұмысы, жоба қорғау, танымдық тапсырмалар, ой толғау, жыр толғау, рефлекция, сұрақ жауап.

Қажетті құрал – жабдықтар: ақпараттық – технологиялық құралдар (интер белсенді тақта, активорд, т.б.)

Пайдаланылған әдебиеттер:

1. Майтанов Б.Қ. Сөз сыны (ХХ ғасыр әдебиетінің көріністері): Зерттеулер, мақалалар, портреттер.- Алматы: «Ғылым», 2002.- 344 б.

2. Құдайбердіұлы Ш. Шығармалар жинағы. –Алматы: «Жазушы»,1993 558 б.

3. Қ. Мұхаметханов. «Шаһкәрім» монографиясы. т.б.

4. Ғаламтор ресурстары (Күлтегін, Абай, Укипедия т.б. порталдары)

Мұғалімнің сабақ берудегі жеке басының қасиеттеріне сипаттама:

Сабақтыңмақсаты, жұмыс алгаритмі хабарланды. Оқу материалын меңгерттім, білім берудің барлық жағдайларын қарастырдым. (5)

Әр түрлі әдіс-тәсілдерді, АКТ және басқа да инновациялық технологияларды қолдану арқылы  сабақ мазмұнын оқушылардың іс-әрекеті, деңгейлері арқылы өздеріне аштырта білдім. (5)

Мұғалімнің тілі анық, қалыптасқан, көңіл-күйі жақсы. (5)

Мұғалімнің педагогикалық тактісі, мәдениеттілігі, эстетикалық сыртқы көрінісінің оқушыларға әсері. (5)

Оқушылармен қарым-қатынасы демократиялық сипатта, қызықты. (5)

Оқушылардың сабақ кезіндегі іс - әрекетіне сипаттама:

І кезең. Оқушылардың алдын – ала берілген тапсырманың орындалуын болжау мақсатында КЖТ бойынша жұмыс (диагностика). ACTIVote тестілеу жүйесі арқылы тест тапсырмасы алынды. Тест қорытындысы бірден шығарылып отырылды. (5)

ІІ кезең. Кіші ғылыми кеңес отырысы.  Оқушылар орташа мерзімде дайындаған  жоба жұмыстарын қорғады. (топтардың жұмысы) (5)

ІІІ кезең. «Ұлылар үндестігі» айдарымен алынған  бұл кезеңде оқушылар Абай мен Шәкәрім, Л. Толстой мен Шәкәрім арасындағы шығармашылық, рухани байланыстарды сарапшы парақтарындағы танымдық, шығармашылық тапсырмаларды орындай отырып ашуға тырысты. (5)

Сарапшы парағы № 1 Салыстыр

Абайдың уақыты

Шәкәрім заманы

Отаршылдыққа мойынұсынған заман

Жүйесіз, зобалаң заман

 

 

 

 

 

 

Сарапшы парағы № 4  Ізден! Екі ойшылды үндестірген рухани байланыс.

Шәкәрім

Л. Толстой

1.    Шынайы шығармашылықтың негізгі міндеті

2.    Адастырмайтын тура жолға бастайтын ақиқат

3.    Мәңгілік шындықты іздеу

 

Сарапшы парағы № 5 Жылдар сөйлейді...

Осындай бірнеше тапсырмалардан тұратын сарапшы парақтарымен оқушылар орындарында классмейтпен, тақтада интербелсенді тақтаға орындап отырды.

Осы кезеңнің соңғы тапсырмасы Шәкәрім кім? деген сұраққа оқушылар СТО стратегиясының топтастыру элементі арқылы жауап берді.

ІV кезең. «Менің түйгенім...» айдарымен берілген бұл кезеңде оқушылар ой толғау, жыр толғау, рефлекция жұмыстарын жасады. (5)

Сабақтың мазмұндылығы (хабарламалық) аспектісіне сипаттама:

Оқытудың ғылымилық және тиімділік принциптері толық сақталды, мысалы: тапсырманың  күрделілік принципі қарастырылды. Тапсырмалар оқушылардың деңгейі ескеріле отырылып  құрылған. (5)

Оқушылар оқулық материалымен ғана  шектелген жоқ, оқушылардың өздерінің  қосымша дайындаған ,  зерттеген материалдары болды .  (5)

Сабақ жаңа материалды меңгеру  түрінде өтті, Қ. Бітібаеваның КЖТ, СТО старатегияларын,  ДОТ және АКТ мүмкіндіктері қолдандым. (5)

Оқушылар  негізгі тапсырманы бөліп алып, қорытынды жасай  алды. (4)

Сабақтың ұйымдастырушылық аспектісіне сипаттама:

Сабақтың кезеңдеріне бөлінген уақытты дұрыс құрдым, сабақты өткізу жылдамдығым - орташа. (4)

Көрнекіліктерді толық пайдаландым, әсерлі болды. (5)

Тапсырмаларды орындау, талдау барысында қолданған әдіс-тәсілдер сабақ барысында оқушылардың іс-әрекетін түрлендіруге септігін тигізді, сабаққа оқушылардың барлығы белсенді қатыса алды . (5)

Мұғалім мен оқушы арасында  кері байланыс болды. Оқушылар менің қойған сұрақтарыма жауап берумен ғана шектеліп қалмай, өз ойларын да еркін айта білді .(5)

Талаптардың жоғары  деңгейіне сәйкес. (5)

Оқушылар АКТ мүмкіндіктерін  еркін қолдана  білді .  (5)

Сабақтың қорытынды – мақсатқа жетудегі сипаттамасы:

Сабақтың мақсаты анық қойылды, білім қалыптастыруда түрлі жұмыстар ұйымдастырылып ,  тапсырмалар түрлендіріліп берілді .

Қойылған мақсатқа толығымен жеттім ,  шынайы, айқын.

Оқушылар өздері іздену арқылы, мұғалім көмегі арқылы Абай бастаған жаңашыл, реалистік әдебиеттің Шығыс әлеміндегі аса ірі, көрнекті ғұлама өкілі Шәкәрім Құдайбердиевтіңкүрделі тағдырын зерттеп, зерделеді. 

Жеткіліксіз білімді әр түрлі ақпарат көздерінен өз бетінше және ықыласпен оқып үйренді;

Танымдықжәне практикалықміндеттерді шешудеалған білімді пайдалана білді;

Әр түрлітоптарда жұмыс істей отырып, коммуникативті біліктерді игерді;

Зерттеу біліктерін (өзектілігін анықтау, ақпарат жинау, бақылау,тәжірибе жүргізу, талдау, жорамал жасау, қорытындалау)  және жүйелі ойлауды дамытты. (5)

Сабақты талдау қатысушылардың талдау үлгісі бойынша анықталған өлшемдер арқылы бағаланды. Мұғалімнің өз сабағын талдау өлшемі  98 ұпай санын көрсетті. Бұл жоғары деңгей көрсеткіші.

Әріптестерімнің тарапынан ешқандай ескерту – ұсыныстар болмады, тек сабақтың сәтті өткендігі туралы игі тілектер айтылды.

 

Тлеубергенова Жанар Сайлауқызы

Бағалау анықтамасы

Мерзімі_04.12.2013                          Сыныбы  

Пән атауы   дүниетану          Пән мұғалімі   Тлеубергенова Ж.С.

Мақсаты___оқытудың жаңа технологияларын қолдану деңгейі

 

Құрамдас бөліктер

Мақсатты-

ықыластылық

·         Мұғалімнің сабақ мақсатын ұсынуы

·         Сабақтың міндеттерін бірлесіп анықтау

·         Оқушылардың мақсатты саналы қабылдауы

·         Оқушы мен мұғалімнің өзара іс-әрекет түрі

 

Ой қозғау стратегиясы тиімді қолданылды

түсінікті

 

ынтымақтастық атмосферасында

Мазмұндық

·         Сабақтың мақсаты мен міндеттеріне сәйкестігі

·         Ғылымилығы

·         Жүйелілігі

·         Көлемі мен үйлесімділігі

·         Сабақ уақытының тиімді пайдаланылуы

·         Тәрбиелік потенциалы

·         Дамыту мүмкіндігі

 

сәйкес

ғылыми термииндер туралы түсінік нақты

көлемі 45 минутқа сай

үй тапсырмасында уақыт көп жұмсалды 

ауаны ластамау, көгалдандыру мәселесі, өзін –өзі реттеу қабілетін қалыптастыру

өздігінен оқу әрекетіне бағытталған

Оқыту  әдістері

Білім көздері

 

 

·         Сөздік

·         Ақпараттық технология  мүмкіндіктері

·         Теорияны практикамен ұштастыру

 

қолданылды

ИАТ, активот

 

Ауа райының әр салаға әсерін талдау арқылы жүзеге асты

Танымдық

іс-әрекетті

ұйымдастыру

тәсілі

 

·         Көрнекілік (ақпараттық) арқылы түсіндіру

·         Өнімсіз (репродуктивтік)

·         Шығармашылық ізденіс

·         Проблемалық

·         Зерттеушілік

 

Негізгі құрал ретінде

 

-

Оқушы әрекетінде  

проблемалық сұрақтарға байланысты зерттеушілік іс- әрекет  басым болды.

Тәрбие әдістері

·         Мінез-құлық іс-әрекетіне ынталандыру

·         Өзара бақылауды жүзеге асыру

·         Өздік бақылауды жүзеге асыру

o   (Сыни көзқарас)

Өзара ынтымақтасып жұмыс істеуге бағытталған

Өзіндік бағалау парақтарын толтыру барысында

Оқыту формалары

·         Жекелеме

·         Топтық

·         Ұжымдық

 

+

+

+

Нәтижені бақылау

·         Қорытынды нәтижені бірлесе бағалау

·         Мұғалімнің сабақты бекіту, жинақтау

·         Оқытудың алдағы міндеттерін болжау

Смайликтер арқылы

 

Активот арқылы тест тапсырмаларын орындау

 

 Жалпы сабақта ҚР педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттыру курсының үшінші (негізгі) деңгейі бағдарламасы бойынша жеті модульді ықпалдастыра отырып жүргізілді

Таныстым____________________________

 

Зейнелгабдина Жансая Асхатқызы

Сабақты  өзіндік  талдау  схемасы

                                    2013 ж.

Пәні өзін-өзі тану

Мұғалімі Зейнелгабдина Жансая Аскаткызы

Сабақтың тақырыбы

 

Талдау элементтері

Қорытынды

І  Сабақтың мақсатын талдау

Сабақтың мақсатының дұрыс қойылуы

Өзін-өзі тану пәнінің әрбір сабағының білімділік,тәрбиелік,дамытушылық мақсаттары тақырыпқа байланысты дұрыс қойылады.

Бағдарлама талаптары

Сабақ мақсаттары ҚРмемлекет стандарт негіздегі типтік жұмыс бағдарламасы талабына сай келеді.

Материалдық мазмұны

Оқытылатын материалдар мазмұны оқытудың қоғамдық-гуманитарлық бағыттарына сай келеді.

Оқушылардың білімдері мен дағдыларының қажетті деңгейі

Оқушылардың біліміне,дағдысына,ұғымына сәйкес өзін-өзі тану пәнінің әрбір тақырыбы оқытылады.

Оқушылардың дайындық деңгейі

Әр оқушының қабілеті ескеріледі.

Оқытудың соңғы нәтижесі

Оқушылар дағдысын,шеберлігін қалыптастыру.

Оқушыларды мақсатқа жеткізудің әдістері мен формалары

Оқушыларға жеткізудің формасы менәдістері анық,қарапайым түсінікке жеңіл ұйымдастырылады.

Қойылған мақсатқа жетудің сатылары

Қойылған міндеттерді түгел орындау.

ІІ сабақты ұйымдастырудың және құрылымына талдау

Сабақтың құрылымы мен сәйкестігі

Сабақ құрылымы сабақ типіне сәйкес келеді.

Сабақтың логикалық реттілігі мен этаптарынының байланысы

Сабақтың бөлімдерінің өзара байланыстырып реттеу.

Сабақтың зтаптарына уақытты бөлудің мақсаттылығы

Сабақтың бөлімдеріне уақытты дәл бөле отырып тиімді ұйымдастыру.

Өзін-өзі тану кабинетіндегі құралдарды пайдаланудың тиімділігі

Өзін-өзі тану кабинетіндегі құралдар өтілетін тақырыптарға байланысты сабақ барысында қолданылады.

Оқушылар мен мұғалімнің еңбекті ғылыми тұрғыда ұйымдастыруы

Мұғалімнің ойластырумен,оқушылардың ойлау қабілеттері арқылы жүргізеді.

Сабақтың басы мен соңын ұйымдастыру

Уақытымен және жоспар бойынша

Сабақ жүргізу ырғағының тиімділігі

 Қазақ тілінде түсінікті етіп жүргіземін.

 

Сабақ жоспарының болуы және оның орындалу дәрежесі

Сабақ жоспары әр сабақта ойластырып жасалады,пайдаланылады.

                                    ІІІ Сабақ мазмұнын талдау

Сабақ мазмұнының стандарт талабына дәл келуі

Сабақтың мазмұны ҚР Мемлекеттік стандарты негізіндегі типтік жұмыс бағдарламасына сәйкес келеді.

Баяндаудың ыңғайлығы

Мұғалімнің материалды баяндау деңгейі оқушылардың түсінуіне игеруіне дәл келеді.

Баяндаудың ғылымилығы

Мұғалімнің материалды баяндауы оқулық мазмұны негізінде оқушылардың білім деңгейіне сәйкес қосымша материалдар пайдаланады.

Сабақтың мазмұнының өмірмен байланыстылығы,кәсіптік бағдар беру

Әрбір сабақтың өмірмен тығыз байланыс орнаған және әрбір оқушының келешек мамандығы ескеріледі.

Сабақ мазмұнының оқушылар қажеттілігі мен қызығушылығына байланыстылығы

Әрбір сабақтың мазмұнына сәйкес оқушылар қажеттілігі,қызығушылығы ескеріліп өткізіледі.

Оқушылардың ізденушілігі өз бетімен ойлауы оқу әрекетінің бейімділігін қалыптастыру

Оқушылардың өздігінен ойлауы,оқу әрекеті,белсенділігі әр сабақтың материалдарына байланысты жүзеге асыру мұғалімнің негізгі міндеті деп есептейді.

 

                    ІҮ Сабақ өткізу әдістемесіне талдау

Оқытудың әдістерін,тәсілдерін дұрыс таңдауда мұғалім мыналарды ескереді

Топпен жұмыс жасауын,әрбір оқушыға әдіс-тәсілдер тиімді болуды ескереді.

Сабақтың тақырыбы

Типтік бағдарламаның негізінде мұғалімнің күнтізбелік жоспары бойынша жасайды.

Сабақтың мақсаты

Өтілетін тақырып негізінде қойылады.

Оқушылар ұжымының мүмкіндіктері

Мұғалімнің білімі шығармашылық еңбегі негізінде ұйымдастырылады.

Оқу-материалдық база

Мектепте білім стандартына сай жабдықталған.Өзін-өзі тану кабинеті жұмыс жасауға ыңғайлы.

Сабақта қолданылатын әдістер мен тәсілдердің әр түрлілігі

Сұрақ-жауап,әңгімелесу,талдау,қорытындылау,практикалық жұмыстар,пікірталас.

Жаңа материалды сапалы игерту

Жекелеме сұрақ,шығармашылық жұмыстар

Мұғалімнің сабақта оқыту құралдарын пайдалану

Схемалар,компьютер,оқулықтар т.б.

Мұғалімнің педагогикалық шеберлігі

Мұғалімнің сөйлеу мәнері бір қалыпты,дауыс ырғағы анық.

          Ү.Сабақ үстіндегі оқушылар жұмысына талдау

Сабақтың әр бөліміндегі оқушылардың жұмысқа қабілеттілігі және белсенділігі

Оқушылардың сабақ барысында жұмысқа қабілеттілігі және белсенділігін әр түрлі жұмыс формаларымен,мадақтауларымен,жауаптарын бағалаумен асырады.

Сабақ және тақырыпқа қызығушылық

Сабаққа,тақырыпқа оқушылар қызығушылығын сабақтың әр түрлілігімен,әдістерімен мұғалім жүзеге асырады.

Сабақтағы еңбектің мәдениеттілігі.Оқушылардың жұмыс түрін ұйымдастыруы

Оқушылдар сабақта уақытты тиімді пайдалануды,оқушыларережесін сақтауды,жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыруды мұғалім көмегімен қалыптастырады.

Оқушылардың бірдей талапты орындауы

Өзін-өзі танудан жұмыс дәптерін жүргізу.

 

 

Оқушылар білімі мен дағдыларының сапасы

Оқушылар мұғалімнің бағалауына оң көзбен қарайды,өйткені олар жауаптарына өзіндік бақылау,өзіндік бағалау жайын біледі.

                                ҮІ Үй тапсырмасына талдау

Үй тапсырмасын тексерудің әдістері мен тәсілдері

Жекелеме сұрау,жазбаша тапсырмаларды тексеру,тест,ауызша баяндау,рефераттар жазу,пікірталас.

Үй тапсырмасының көлемі

Үй тапсырмасының көлемі өтілген материалдың қиындығына байланысты беріледі.Оқушылардың қабылдау мүмкіндігіне қарай.

Сабақ беру барысында оқушылардың үй тапсырмасын орындауға дайындау

Үй тапсырмасын қалай орындау керектігі жөнінде оқушыларға түсінік жасалады.

ҮІІ Сабақтың шартына санитарлық-гигиеналық баға беру

Тақтаны пайдалану

Өзін-өзі тану кабинетінде қоңыр түсте,магнитті тақтамен жабдықталған.Оқушыға қолдануға қолайлы.

Бөлменің жарықталуы,тазалығы

Өзін-өзі тану кабинеті күндізгі жарық шамымен жарықталған,тазалық талапқа сай.

Көрнекілікті пайдалану,қолдану

Таблица.суреттер стандартқа сай жасалған.электрондық оқулықтар арқылы сабақ өтеді.

Техника қауіпсіздігін сақтау.

Мұғалім оқу жылы басында әр сыныптың оқушыларын техника қауіпсіздік ережесімен таныстырып,арнаулы журналға қол қояды.

           ҮІІІ Сабақтың психологиялық талдауы

Оқушылардың сабақ алдындағы психологиялық  жағдайы

Өзін-өзі тану сабағы үнемі кабинетте өтеді.

Мұғалім оқушыларды сабаққа психологиялық жағдайға дайындауға көңіл бөліп әр түрлі әдістеме қолданылады.

Өтілетін тақырып туралы қызық фактілер арқылы оқушылар көңіл –күйін сабаққа дайындайды.

Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту

Осы мақсатты мұғалім түрлі проблемалық

Жағдайлар туғыза отырып өтілетін материалдарға байланысты оқушылардың ойлау қабілетіне жағдай жасайды.

Оқушының жеке басын дамыту

Оқушылардың жеке басын дамыту типті бағдарламада көрсетілген талаптарға сай өзін-өзі тану сабағын өткізуге байланысты

 

Қорытынды

Ағылшын пәні  мұғалімі де басқа пән мұғалімдері сияқты ҚР «Білім туралы»Заңын орындау мақсатында білім беру жүйесінің негізгі міндеттерін орындау жолында ізденіспен еңбек етеді.Соның ішінде оқушыларға биологиядан білім беру типтік оқу бағдарламасын орындауда оқытудың әдістемесін қолдануда биология пәні мұғаліміне көп ізденуді,еңбек етуді талап етеді.

Көптеген жылдардағы сабақ беру тәжірибе негізінде қазіргі кезеңде оқушыларға өзін-өзі тану пәнінен білім берудің не екенін жақсы түсінеді.

Қазіргі талап өзін-өзі тану пәні арқылы балаларға өмір қағидалары негізінде тәлім-тәрбие беретін,оларды салауатты өмір салтына бастайтын игіліктерге баулитын  тәсілдің жиынтығы .Олай болса,тақырып аясында берілетін сан түрлі сапа,адами ізгі қасиет,үлгі-өнеге,айналаға деген ыстық ықылас пен өмірге деген іңкәр сезім т.б.өмірлік құндылықтарды баланың зердесіне жеткізеді.

 

Искакова Замзагуль Бактыбаевна

Сабақты  өзіндік  талдау

 

Пәні: Химия               

Пән мұғалімі:  Искакова Замзагуль Бактыбаевна

Сыныбы:  8 «Б»

Тақырыбы:  «Сутек. Қышқылдар. Тұздар» тақырыбын қорытындылау

Сабақтың түрі,  құрылымы: Дәстүрлі емес. Топпен ойын түрінде, яғни қазақ халқының ұлттық ойын үлгілерін негізге алып,білім сайысына түсу.

Пән аралық байланыс: биология, әдебиет,халықтық педагогика.

Сабақ әдісі:деңгейлеп саралай оқыту, топпен жұмыс, баяндау.

Сабақ көрнекілігі:интерактивтік тақта, слайдтар,электронды оқулық.

Қазіргі уақыт талабы педагогикалық  технологияның негізгі идеясы- әр оқушының жүрегіне терең үңіліп, жеке тұлға ретінде қалыптастыру.Сабақта оқушылардың өз бетімен ізденуіне өзін- өзі анықтауына, бағалауына мүмкіндік жасау үшін ұстаз әр түрлі оқу әдістерін қолдануы қажет.

«Өзіңді білуің адамгершілікке жеткізеді»деген неміс психологы Н.Энкельман.

Сыныпқа мінездеме:8 «Б» сыныбында 25 оқушы бар, оның  5 оқу екпіндісі, жалпы сабақ үлгерімі орташа.

Білімділік:Тақырып бойынша алған білімдерін жүйелеп, тереңдету қорытындылау.

Дамытушылық:Жүйелі ойлау дағдыларын қалыптастыру.Осы қосылыстар арасындағы генетикалық байланысты игеру,білім-білік дағдыларын жетілдіріп дамыту.

Тәрбиелік:Өздерінің қабілетіне сай ізденіспен еңбектеніп, жеке тұлға екенін сезіне білуге үйрету. Ұйымшылдыққа, жауапекершілікке,ұлттық дүние танымға тәрбиелеу.

Оқушылардың жан-жақты дамуына ықпал жасайтын, өздігінен белсенді іс-әрекетке жетелейтін, білім алуға қажеттілігін туғызатын сабақтың бірі-қорытындылау сабағы, яғни өткен материалдарды бір жүйеге келтіру.

Сабақ жоспарының әр бөлімі бір- бірімен тығыз байланысты:

1.Топқа бөлу арқылы негізгі кластарын еске түсіру (қышқыл, негіз, тұз)

2.Сызба нұсқа бойынша жұмыс: олардың химиялық қасиеті, реакция теңдеулерін дұрыс құрастыра  отырып, теңестіру.

3.Осы қосылыстар арасындағы генетикалық байланастарын меңгеру.

4.Күрделі заттардың химиялық формуласын құрастыру, жіктеу арқылы бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластарын қорытып шығару.

Сабақ кезіндегі ұстаз бен оқушы арасындағы қарым-қатыныс: оқушылар берілген тапсырма бойынша, уақытты үнемдей отырып, белсенділікпен жұмыс жасады.

Осы сабақ бойынша белгіленген мақсаттарыма жеттім деп ойлаймын, өйкені оқушылардың тапсырма бойынша берген жауаптары тақырыпты меңгергеніндігін көрсетеді.

Сабақ соңындағы оқушылардың көңіл – күйі арқылы сабақ қызықты да, тартымды өтті деп ойлаймын.

 

Конысбаева Камшат Болатовна

Сабақты  өзіндік  талдау  схемасы

                                    2013 ж.

Пәні технология

Мұғалімі Конысбаевна Камшат Болатовна

Сабақтың тақырыбы Бисерден бұйымдар жасау

 

Талдау элементтері

Қорытынды

І  Сабақтың мақсатын талдау

Сабақтың мақсатының дұрыс қойылуы

Технология пәнінің әрбір сабағының білімділік,тәрбиелік,дамытушылық мақсаттары тақырыпқа байланысты дұрыс қойылады.

Бағдарлама талаптары

Сабақ мақсаттары ҚРмемлекет стандарт негіздегі типтік жұмыс бағдарламасы талабына сай келеді.

Материалдық мазмұны

Оқытылатын материалдар мазмұны оқытудың қоғамдық-гуманитарлық бағыттарына сай келеді.

Оқушылардың білімдері мен дағдыларының қажетті деңгейі

Оқушылардың біліміне,дағдысына,ұғымына сәйкес технология пәнінің әрбір тақырыбы оқытылады.

Оқушылардың дайындық деңгейі

Әр оқушының қабілеті ескеріледі.

Оқытудың соңғы нәтижесі

Оқушылар дағдысын,шеберлігін қалыптастыру.

Оқушыларды мақсатқа жеткізудің әдістері мен формалары

Оқушыларға жеткізудің формасы менәдістері анық,қарапайым түсінікке жеңіл ұйымдастырылады.

Қойылған мақсатқа жетудің сатылары

Қойылған міндеттерді түгел орындау.

 

ІІ сабақты ұйымдастырудың және құрылымына талдау

Сабақтың құрылымы мен сәйкестігі

Сабақ құрылымы сабақ типіне сәйкес келеді.

Сабақтың логикалық реттілігі мен этаптарынының байланысы

Сабақтың бөлімдерінің өзара байланыстырып реттеу.

Сабақтың зтаптарына уақытты бөлудің мақсаттылығы

Сабақтың бөлімдеріне уақытты дәл бөле отырып тиімді ұйымдастыру.

Технология  кабинетіндегі құралдарды пайдаланудың тиімділігі

Технология кабинетіндегі құралдар өтілетін тақырыптарға байланысты сабақ барысында қолданылады.

Оқушылар мен мұғалімнің еңбекті ғылыми тұрғыда ұйымдастыруы

Мұғалімнің ойластырумен,оқушылардың ойлау қабілеттері арқылы жүргізеді.

Сабақтың басы мен соңын ұйымдастыру

Уақытымен және жоспар бойынша

Сабақ жүргізу ырғағының тиімділігі

Қазақ тілінде түсінікті етіп жүргіземін.

 

Сабақ жоспарының болуы және оның орындалу дәрежесі

Сабақ жоспары әр сабақта ойластырып жасалады,пайдаланылады.

ІІІ Сабақ мазмұнын талдау

Сабақ мазмұнының стандарт талабына дәл келуі

Сабақтың мазмұны ҚР Мемлекеттік стандарты негізіндегі типтік жұмыс бағдарламасына сәйкес келеді.

Баяндаудың ыңғайлығы

Мұғалімнің материалды баяндау деңгейі оқушылардың түсінуіне игеруіне дәл келеді.

Баяндаудың ғылымилығы

Мұғалімнің материалды баяндауы оқулық мазмұны негізінде оқушылардың білім деңгейіне сәйкес қосымша материалдар пайдаланады.

Сабақтың мазмұнының өмірмен байланыстылығы,кәсіптік бағдар беру

Әрбір сабақтың өмірмен тығыз байланыс орнаған және әрбір оқушының келешек мамандығы ескеріледі.

Сабақ мазмұнының оқушылар қажеттілігі мен қызығушылығына байланыстылығы

Әрбір сабақтың мазмұнына сәйкес оқушылар қажеттілігі,қызығушылығы ескеріліп өткізіледі.

Оқушылардың ізденушілігі өз бетімен ойлауы оқу әрекетінің бейімділігін қалыптастыру

Оқушылардың өздігінен ойлауы,оқу әрекеті,белсенділігі әр сабақтың материалдарына байланысты жүзеге асыру мұғалімнің негізгі міндеті деп есептейді.

 

ІҮ Сабақ өткізу әдістемесіне талдау

Оқытудың әдістерін,тәсілдерін дұрыс таңдауда мұғалім мыналарды ескереді

Топпен жұмыс жасауын,әрбір оқушыға әдіс-тәсілдер тиімді болуды ескереді.

Сабақтың тақырыбы

Типтік бағдарламаның негізінде мұғалімнің күнтізбелік жоспары бойынша жасайды.

Сабақтың мақсаты

Өтілетін тақырып негізінде қойылады.

Оқушылар ұжымының мүмкіндіктері

Мұғалімнің білімі шығармашылық еңбегі негізінде ұйымдастырылады.

Оқу-материалдық база

Мектепте білім стандартына сай жабдықталған.Өзін-өзі тану кабинеті жұмыс жасауға ыңғайлы.

Сабақта қолданылатын әдістер мен тәсілдердің әр түрлілігі

Сұрақ-жауап,әңгімелесу,талдау,қорытындылау,практикалық жұмыстар,пікірталас.

Жаңа материалды сапалы игерту

Жекелеме сұрақ,шығармашылық жұмыстар

Мұғалімнің сабақта оқыту құралдарын пайдалану

Схемалар,компьютер,оқулықтар т.б.

Мұғалімнің педагогикалық шеберлігі

Мұғалімнің сөйлеу мәнері бір қалыпты,дауыс ырғағы анық.

Ү.Сабақ үстіндегі оқушылар жұмысына талдау

Сабақтың әр бөліміндегі оқушылардың жұмысқа қабілеттілігі және белсенділігі

Оқушылардың сабақ барысында жұмысқа қабілеттілігі және белсенділігін әр түрлі жұмыс формаларымен,мадақтауларымен,жауаптарын бағалаумен асырады.

Сабақ және тақырыпқа қызығушылық

Сабаққа,тақырыпқа оқушылар қызығушылығын сабақтың әр түрлілігімен,әдістерімен мұғалім жүзеге асырады.

Сабақтағы еңбектің мәдениеттілігі.Оқушылардың жұмыс түрін ұйымдастыруы

Оқушылдар сабақта уақытты тиімді пайдалануды,оқушыларережесін сақтауды,жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыруды мұғалім көмегімен қалыптастырады.

Оқушылардың бірдей талапты орындауы

Технологияға пәні бойынша жүргізу.

 

Оқушылар білімі мен дағдыларының сапасы

Оқушылар мұғалімнің бағалауына оң көзбен қарайды,өйткені олар жауаптарына өзіндік бақылау,өзіндік бағалау жайын біледі.

ҮІ Үй тапсырмасына талдау

Үй тапсырмасын тексерудің әдістері мен тәсілдері

Жекелеме сұрау,жазбаша тапсырмаларды тексеру,тест,ауызша баяндау,рефераттар жазу,пікірталас.

Үй тапсырмасының көлемі

Үй тапсырмасының көлемі өтілген материалдың қиындығына байланысты беріледі.Оқушылардың қабылдау мүмкіндігіне қарай.

Сабақ беру барысында оқушылардың үй тапсырмасын орындауға дайындау

Үй тапсырмасын қалай орындау керектігі жөнінде оқушыларға түсінік жасалады.

ҮІІ Сабақтың шартына санитарлық-гигиеналық баға беру

Тақтаны пайдалану

Технология  кабинетінде қоңыр түсте,магнитті тақтамен жабдықталған.Оқушыға қолдануға қолайлы.

Бөлменің жарықталуы,тазалығы

Технология  кабинеті күндізгі жарық шамымен жарықталған,тазалық талапқа сай.

Көрнекілікті пайдалану,қолдану

Таблица.суреттер стандартқа сай жасалған.электрондық оқулықтар арқылы сабақ өтеді.

Техника қауіпсіздігін сақтау.

Мұғалім оқу жылы басында әр сыныптың оқушыларын техника қауіпсіздік ережесімен таныстырып,арнаулы журналға қол қояды.

ҮІІІ Сабақтың психологиялық талдауы

Оқушылардың сабақ алдындағы психологиялық  жағдайы

Технология сабағы үнемі кабинетте өтеді.

Мұғалім оқушыларды сабаққа психологиялық жағдайға дайындауға көңіл бөліп әр түрлі әдістеме қолданылады.

Өтілетін тақырып туралы қызық фактілер арқылы оқушылар көңіл –күйін сабаққа дайындайды.

Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту

Осы мақсатты мұғалім түрлі проблемалық

Жағдайлар туғыза отырып өтілетін материалдарға байланысты оқушылардың ойлау қабілетіне жағдай жасайды.

Оқушының жеке басын дамыту

Оқушылардың жеке басын дамыту типті бағдарламада көрсетілген талаптарға сай өзін-өзі тану сабағын өткізуге байланысты

 

Қорытынды.

Технология  пәні  мұғалімі де басқа пән мұғалімдері сияқты ҚР «Білім туралы»Заңын орындау мақсатында білім беру жүйесінің негізгі міндеттерін орындау жолында ізденіспен еңбек етеді.Соның ішінде оқушыларға технологиядан  білім беру типтік оқу бағдарламасын орындауда оқытудың әдістемесін қолдануда сурет,  пәні мұғаліміне көп ізденуді,еңбек етуді талап етеді.

Көптеген жылдардағы сабақ беру тәжірибе негізінде қазіргі кезеңде оқушыларға технология  пәнінен білім берудің не екенін жақсы түсінеді.

Қазіргі талап технология және сызу пәндері арқылы оқушыларға  логикалық талдау және шығармашылық ойлау қабілеттерін кеңістік бейнесін оның кескініне қарап анықтау тиянақтылыққа , ұқыптылыққа, дербестікке тәрбиелейді және зерделейді.

 

Балапанова Кундыз Сериковна

 

Жакупов Нуржан Хасенович

Сабақты  өзіндік  талдау  схемасы

                                    2013 ж.

Пәні: технология

Мұғалімі: Жакупов Нуржан Хасенович

Сабақтың тақырыбы: Ұлттық ою- өрнектердің қолданылуы

Талдау элементтері

Қорытынды

І  Сабақтың мақсатын талдау

Сабақтың мақсатының дұрыс қойылуы

Технология   пәнінің әрбір сабағының білімділік,тәрбиелік,дамытушылық мақсаттары тақырыпқа байланысты дұрыс қойылады.

Бағдарлама талаптары

Сабақ мақсаттары ҚР мемлекет стандарт негіздегі типтік жұмыс бағдарламасы талабына сай келеді.

Материалдық мазмұны

Оқытылатын материалдар мазмұны оқытудың қоғамдық-гуманитарлық бағыттарына сай келеді.

Оқушылардың білімдері мен дағдыларының қажетті деңгейі

Оқушылардың біліміне,дағдысына,ұғымына сәйкес технология  пәнінің әрбір тақырыбы оқытылады.

Оқушылардың дайындық деңгейі

Әр оқушының қабілеті, дамуы ескеріледі.

Оқытудың соңғы нәтижесі

Оқушылар дағдысын, шеберлігін, ізденуін қалыптастыру.

Оқушыларды мақсатқа жеткізудің әдістері мен формалары

Оқушыларға жеткізудің формасы менәдістері анық, қарапайым түсінікті жеңіл ұйымдастырылады.

Қойылған мақсатқа жетудің сатылары

Қойылған міндеттерді түгел орындау.

ІІ сабақты ұйымдастырудың және құрылымына талдау

Сабақтың құрылымы мен сәйкестігі

Сабақ құрылымы сабақ типіне сәйкес келеді.

Сабақтың логикалық реттілігі мен этаптарынының байланысы

Сабақтың бөлімдерінің өзара байланыстырып реттеу.

Сабақтың этаптарына уақытты бөлудің мақсаттылығы

Сабақтың бөлімдеріне уақытты дәл бөле отырып тиімді ұйымдастыру.

Технология  кабинетіндегі құрал-саймандарды пайдаланудың тиімділігі

Технология шеберханасындағы  құралдар өтілетін тақырыптарға байланысты сабақ барысында қолданылады.

Оқушылар мен мұғалімнің еңбекті ғылыми тұрғыда ұйымдастыруы

Мұғалімнің ойластырумен,оқушылардың ойлау қабілеттері арқылы жүргізеді.

Сабақтың басы мен соңын ұйымдастыру

Уақытымен және жоспар бойынша

Сабақ жүргізу ырғағының тиімділігі

Қазақ тілінде түсінікті етіп жүргіземін.

 

Сабақ жоспарының болуы және оның орындалу дәрежесі

Сабақ жоспары әр сабақта ойластырып жасалады, пайдаланылады.

ІІІ Сабақ мазмұнын талдау

Сабақ мазмұнының стандарт талабына дәл келуі

Сабақтың мазмұны ҚР Мемлекеттік стандарты негізіндегі типтік жұмыс бағдарламасына сәйкес келеді.

Баяндаудың ыңғайлығы

Мұғалімнің материалды баяндау деңгейі оқушылардың түсінуіне игеруіне дәл келеді.

Баяндаудың ғылымилығы

Мұғалімнің материалды баяндауы оқулық мазмұны негізінде оқушылардың білім деңгейіне сәйкес қосымша материалдар пайдаланады.

Сабақтың мазмұнының өмірмен байланыстылығы,кәсіптік бағдар беру

Әрбір сабақтың өмірмен тығыз байланыс орнаған және әрбір оқушының келешек мамандығы ескеріледі.

Сабақ мазмұнының оқушылар қажеттілігі мен қызығушылығына байланыстылығы

Әрбір сабақтың мазмұнына сәйкес оқушылар қажеттілігі, қызығушылығы ескеріліп өткізіледі.

Оқушылардың ізденушілігі өз бетімен ойлауы оқу әрекетінің бейімділігін қалыптастыру

Оқушылардың өздігінен ойлауы,оқу әрекеті,белсенділігі әр сабақтың материалдарына байланысты жүзеге асыру мұғалімнің негізгі міндеті деп есептейді.

 

ІҮ Сабақ өткізу әдістемесіне талдау

Оқытудың әдістерін,тәсілдерін дұрыс таңдауда мұғалім мыналарды ескереді

Топпен жұмыс жасауын,әрбір оқушыға әдіс-тәсілдер тиімді болуды ескереді.

Сабақтың тақырыбы

Типтік бағдарламаның негізінде мұғалімнің күнтізбелік жоспары бойынша жасайды.

Сабақтың мақсаты

Өтілетін тақырып негізінде қойылады.

Оқушылар ұжымының мүмкіндіктері

Мұғалімнің білімі шығармашылық еңбегі негізінде ұйымдастырылады.

Оқу-материалдық база

Мектепте білім стандартына сай мүмкіндігінше жабдықталған.Технология кабинеті жұмыс жасауға мүмкіндігінше ыңғайлы.

Сабақта қолданылатын әдістер мен тәсілдердің әр түрлілігі

Сұрақ-жауап,әңгімелесу,талдау,қорытындылау,практикалық жұмыстар,Сыни ойлауға бағытталған.

Жаңа материалды сапалы игерту

Жекелеме сұрақ,шығармашылық жұмыстар, жоба.

Мұғалімнің сабақта оқыту құралдарын пайдалану

Схемалар, технологиялық карталар,слайдтар,оқулықтар т.б.

Мұғалімнің педагогикалық шеберлігі

Мұғалімнің сөйлеу мәнері бір қалыпты,дауыс ырғағы анық, түсінікті

Ү.Сабақ үстіндегі оқушылар жұмысына талдау

Сабақтың әр бөліміндегі оқушылардың жұмысқа қабілеттілігі және белсенділігі

Оқушылардың сабақ барысында жұмысқа қабілеттілігі және белсенділігін әр түрлі жұмыс формаларымен,мадақтауларымен,жауаптарын бағалаумен жарыс түрінде асырады.

Сабақ және тақырыпқа қызығушылық

Сабаққа,тақырыпқа оқушылар қызығушылығын сабақтың әр түрлілігімен,әдіс- тәсілдермен  мұғалім жүзеге асырады.

Сабақтағы еңбектің мәдениеттілігі.Оқушылардың жұмыс түрін ұйымдастыруы

Оқушылдар сабақта уақытты тиімді пайдалануды,техника қауіпсіздігін,оқушылар ережесін сақтауды,жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыруды мұғалім көмегімен қалыптастырады.

Оқушылардың бірдей талапты орындауы

Технологиядан  жұмыс дәптерін жүргізу. Тех, карта әр сабақта сызылуы

 

 

Оқушылар білімі мен дағдыларының сапасы

Оқушылар мұғалімнің бағалауына оң көзбен қарайды,өйткені олар жасаған бұйымдарын  өзіндік бақылау, өзіндік сын жайын біледі.

ҮІ Үй тапсырмасына талдау

Үй тапсырмасын тексерудің әдістері мен тәсілдері

Жекелеме, топтама бұйымдардың жасалуы, тапсырмаларды тексеру,тест, рефераттар жазу,оқушылардың ізденісі

Үй тапсырмасының көлемі

Үй тапсырмасының көлемі өтілген материалдың қиындығына байланысты беріледі.Оқушылардың  мүмкіндігіне қарай.

Сабақ беру барысында оқушылардың үй тапсырмасын орындауға дайындау

Үй тапсырмасын қалай орындау керектігі жөнінде оқушыларға түсінік беріледі.

ҮІІ Сабақтың шартына санитарлық-гигиеналық баға беру

Тақтаны пайдалану

Технология  кабинеті қоңыр түсті тақтамен жабдықталған.Оқушыға қолдануға қолайлы.

Бөлменің жарықталуы,тазалығы

Технология кабинеті күндізгі (люминицитный) жарық шамымен жарықталған,тазалық талапқа сай.

Көрнекілікті пайдалану,қолдану

Суреттер, тех, карталар стандартқа сай жасалған, интерактивті тактамен слайдтар көрсету,бұйымдардың суретін салу арқылы сабақ өтеді.

Техника қауіпсіздігін сақтау.

Мұғалім оқу жылы басында әр сыныптың оқушыларын техника қауіпсіздік ережесімен таныстырып,арнаулы журналға қол қойғызады.

ҮІІІ Сабақтың психологиялық талдауы

Оқушылардың сабақ алдындағы психологиялық  жағдайы

Технология сабағы үнемі кабинетте өтеді.

Мұғалім оқушыларды сабаққа дайындау барысында психологиялық ахуалына көңіл бөліп әр түрлі әдістеме қолданылады.

Өтілетін тақырып туралы қызық фактілер арқылы оқушылардың қызығушылығын арттырып,  көңіл –күйін сабаққа дайындайды.

Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту

Осы мақсатта мұғалім түрлі проблемалық

жағдайлар туғыза отырып өтілетін материалдарға байланысты оқушылардың ойлау қабілетіне жағдай жасайды.

Оқушының жеке басын дамыту

Оқушылардың жеке басын дамыту типті бағдарламада көрсетілген талаптарға сай технология сабағын өткізуге байланысты

 

Қорытынды.

Технология  пәні  мұғалімі де басқа пән мұғалімдері сияқты ҚР «Білім туралы»Заңын орындау мақсатында білім беру жүйесінің негізгі міндеттерін орындау жолында ізденіспен еңбек етеді. Соның ішінде оқушыларды еңбекке баули отырып технологиядан  білім беру типтік оқу бағдарламасын орындауда оқытудың әдістемесін қолдануда технология пәні мұғаліміне көп ізденуді,еңбек етуді талап етеді.

Көптеген жылдардағы сабақ беру тәжірибе негізінде қазіргі кезеңде оқушыларға технология  пәнінен білім берудің не екенін жақсы түсінеді.

Қазіргі жаңа заман талабына сай технология пәні арқылы оқушыларға  өмір қағидалары негізінде ерінбей еңбек ету арқылы тәлім-тәрбие беретін,оларды салауатты өмір салтына бастайтын игіліктерге баулитын  негізгі пән .Олай болса,тақырып аясында қамтылатын ағашпен, темірмен, қолөнермен, тас қашау,  жаңа заман материалдарымен  сан түрлі өнер шыңдарына оқушыларды қызықтыра отырып жалпы өнерге үйрету, қалыптастыру. Өзі ізденіп жаңаша бір нәрсені ойлап табуға бағыттау, оқушының нағыз өнерге деген сезімін оятып шыңдалуына көмек ету,   адамгершілік қасиетін, кішіге үлгі-өнеге,айналаға деген ыстық ықылас пен мынау заманауи өмірге деген іңкәр сезімін ояту, өмірлік құндылықтарды бағалауды оқушының сана сезіміне жеткізеді.