ҚАРАҒАНДЫ ОБЛЫСЫ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ ҚАРАҒАНДЫ…
"№87 НОМ" КММ

Қазақ тілін үйренеміз

Қария, қарт, данышпан
старец
Сұрақ-жауап
Барлық жауаптар: 51
Жаңа сұрақтар: 0

Санды көбейтіндіге көбейту(көбейтудің терімділік қасиеті)

Дата: 2012-04-23 06:01:34

Сабақ:       математика

Тақырыбы:  Санды көбейтіндіге көбейту(көбейтудің терімділік қасиеті)

Мақсаты   мен міндеттері: .көбейтудің терімділік қасиетімен таныстыру, шапшаң есептеуге үйрету, есептердің шешуін табуға үйрету.

1.Білімділік: мемлекеттік білім стандарты деңгейде білім, білік және дағдыларды игеру

2.Дамытушылық:оқушының ақыл-ойының математикалық стилін, ин-теллектуалдық және ерік пен сезімге қатысты сапаларын дамыту;

3.Тәрбиелік: меңгерген математикалық білімдерін өмірде қоддануға жан-жақты дайыңдауды жүзеге асыру.

Сабақ түрі         : жаңа сабақ                

Көрнекіліктер: кесте;,  қималы карточкалар,

Әдіс-тәсілдер:жұптық, топтық, өзіндік                                                         

Сабақ барысы

1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы:Үй тапсырмасын тексеру.

Ауызша есептеу:

1)      жоғарыда 21 кітап, төменде 7 кітап болса,онда жоғарыдағы кітап, төмендідегі кітаптардан  неше есе артық?

2)      Егер сыныпта 12 ұл және 6 қыз болса, онда қыздар ұлдардан неше есе кем?

3)      Егер аквариумда 9ақ балық  және 3 көк балық болса, онда ақ балық көк балықтан неше есе артық?

4)      Егер тәрелкеде 8 алма және 4 алмұрт болса, онда алмұрт алмадан неше есе кем?

5)      Егер Асанда 16 гүл және Айнұрда 2 гүл болса, онда Асанда гүл неше есе артық?

2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:

 

5        912-547           283+697

145+357       487-399            745-248

№9 қалдықпен бөлу:

81:8    81:80

81:10   81:100

 

5        912-547           283+697

145+357       487-399            745-248

№9 қалдықпен бөлу:

81:8    81:80

81:10   81:100

 

5     5   912-547           283+697

145+357       487-399            745-248

№9 қалдықпен бөлу:

81:8    81:80

81:10   81:100

 

                                                   -суретте барлығы неше теңге бар?

 

5тг

        912-547           283+697

145+357       487-399            745-248

№9 қалдықпен бөлу:

81:8    81:80

81:10   81:100

 

5

5        912-547           283+697

145+357       487-399            745-248

№9 қалдықпен бөлу:

81:8    81:80

81:10   81:100

 

 

 

 


(5*3)*2 =30   5*(3*2)=30             (5*3)*2 =  5*(3*2)

Санды көбейтіндіге көбейту үшін, ол санды бірінші көбейткішке көбейтіп, алынған көбейтіндіні екінші көбейткішке көбейтуге болады.

№3 көбейтуді орында:

(3*2)*5=6*5=30                           (5*4)*2=20*2=40

3*(2*5)=3*10=30                         5*(4*2)=5*8=40

.№4

А) 2 және 4 сандарының көбейтіндісін 2-ге көбейт  (4*2)*2

Б)6 және 3 сандарының қосындысын 7ге көбейт (6+3)*7

В) 36-ға 81 және 9 сандарының бөліндісін қос 36+ 81:9

Г) 7 және 6 сандарының көбейтіндісінен 24-ті азайт 7*6-24

Сергіту сәті:

3.Жаңа білімді бекіту:

№5

1м-8дм 6см                 4дм8см+5дм8см

2м6дм+7м4дм            54см+4дм8см

№7 Дүңгіршекте 48 ашық хат бар. Маралар ашық хаттар қарағанда 8 есе кем, ал конверттер маркаларға қарағанда 6 есе артық. Дүңгіршікте неше коверт бар?

Х-48

М- ?, 8есе кем

К- ?, 6есе артық

48:8=6(м)

6*6=36(к)

Жауабы: 36 конверт бар.   

№8,10,11 ауызша

№8 амалдарды орында:

Өзіндік жұмыс дәптері бойынша 32 бет тапсырмаларын орындау

 

4. Үйге тапсырма: 155 бет №6, 9