Тақырыбы: Орында, жол тәртібін!
Мақсаты:Бала сезімін кеңейтіп тілін ұштастырып, жол ережесін жасына сай меңгерту. Қалыптасқан түйсіктерін, білімдерін пысықтап, жол ережесін адам өміріне қажеттілігін түсіндіру.Жаяу мен байланыс қатынасын білдіру .
Зейінін ,есте сақтау, түсті айыра білу қабілеттерін дамыту.Көшеде жүру ережесін білу арқылы жолда жүру мәдениетін үйретіп сақтыққа тәрбиелеу.
Сабақ көрнекілігі: рөлдер, белгілер, бағдаршам, жол белгілер суреттері,компьютер.
Сабақ әдіс-тәсілдері: мультимедия арқылы көрсету, түсіндіру,ойын,сұрақ-жауап.
Сабақ түрі: ойын сабақ.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Мұғалім:
Балалар, еліміз бойынша 1973 жылы 1 қаңтарда «Жолда жүру ережелері» күшіне енді. Ережелер барлық жүргіншілерге, жүргізушілерге, жаяу адамдарға жолаушыларға міндетті. 1975 және 1976 жылдары іс жүзінде «Жолда жүру ережелеріне» өзгерістер ендіріліп, 1980 жылдың 1 маусымынан бастап жаңа «Жолда жүру ережелері» қабылданып, күшіне енді. Жолда жүру ережелерін бұзбас үшін сол ережелерді орындау қажеттілігін түсіну аз, оларды білу керек. Міне, осыдан әр адам қоғамдық борышы – жолда жүру ережелерін оқып үйрену керек.
1 – оқушы:
Шақты өміріміз күндей күліп,
Жүректе бүршік атып гүлдей үміт.
Арманға сапар тарту мүмкін емес,
Жол жүру ережесін білмей тұрып.
2 – оқушы:
Қай көше, қай қалаға барсаңыз да,
Қай ақыл өлшеміне салсаңыз да,
Жол жүру ережесі – заңды тәртіп
Ол ортақ үлкен-кіші баршамызға.
3- оқушы:
Басталар әр қадамың аттауменен,
Өмірге қол созады әрбір көше.
Жол жүру ережесін сақтауменен
Абай бол, шартты міндет орында.
4 – оқушы:
Арманға алда күткен асығармыз,
Біз қалай толқын айтпай басылармыз.
Жол жүру ережесін жақсы біліп,
Сақтыққа тұра алатын жас ұланбыз!
Мұғалім:
Сұрақ-жауап кезеңі.
-Балалар, біз үнемі тротуардан шықпай жүре береміз бе?
-Жолдардан да өтеміз.
-Жолдардан қалай өтеміз?
-Бағдаршам арқылы өтеміз.
Бағдаршам:
Көшеде бағдаршам болмаса
Кісі жоқ жол сілтер өзіңе.
Кідірме абыржып онда аса,
Сенгейсің өзіңнің көзіңе.
Көшеде ортаға жеткенще
Әуелі көзің сал сол жаққа.
Көшеде ортадан өткен соң
Мойныңды бұр сол жақтан оң жаққа.
Қызыл жарық:Қызыл жарық жанғанда
Қалт тоқтай қал табанда
Сары жарық:Сары шамы жағылса,
Сақ, абай бол барынша!
Жасыл жарық:Жасыл жарық – жол ашық,
Зымырай бер бел асып.
Бағдаршам:
Бейғам кісі – бейбақ,
Болғын алғыр бала
Бас аяқты ойлап,
Бол ұқыпты жолда.
5 – оқушы:
Ирек-ирек көшелер,
Көше деген мың ирек.
Қиындыққа әйтсе де
Үйренесің біртіндеп
Барар жерге асықпа,
Бәйге алмайсың бұрын кеп.
Мұғалім:
Ал кәнекей үйренейік біз де жүру тәртібін,
Ережені жақсы білер бар кімнің?
Кім айтады жол белгісінеше топтан тұрады?
Өздеріңе қойылатын бұл алғашқы сұрағым.
Тұрамын көшенің қиылысын тұрақтап,
Қашпаймын мүдіріпешқандай сұрақтан.
Белгісі жолдардың төрт топтан тұрады
Жарқырап көрінер түнде де жырақтан.
Ескерту белгісі– қып-қызыл үшбұрыш.
6 – оқушы:
Ескерту белгісі мен болам
«Қауіптен сақ бол» деп сәт-сапар жолдаған
Аман-сау жүреді жаяу да көлік те,
Мен берген белгіні сақтаған, қолдаған.
Тыйым салу белгісі:
7 – оқушы:
Қызылмен боялған шеңберім аумақты,
Тыйымшыл белгімін, қаталмын салмақты,
Мен тұрған жерлерде хақың жоқ жүруге
Қауіп бар, бағдарла көз салып жан-жақты
Анықтама белгісі:
8 – оқушы:
Белгімін көрсетер жылдамдық бағытты,
Міндетті бұрылыс, әйтпесе қауіпті,
Барлығын анықтаптұрамын жолыңда
Абай бол, шартымды, міндетті орында!
Нұсқау белгісі:
9 – оқушы:
Баратын жеріңнің бағытын, тұрағын
Үн-түнсіз жол сілтеп, жол нұсқап тұрамын
Күндіз де, түнде де от болып жанады
Көк түске боялған төртбұрыш шырағым
Қорытынды:
Жол заңы дұрыс жүріп, абай болуды талап етеді. Жол тәртібін бұзбаңдар, жол тәртібін бұзғандықтан кейбіреулер машина дөңгелегіне ілініп қаза тауып, кейбіреудері жарақат алады.