Сабақ: математика
Тақырыбы: Көбейту белгісі. Оның компонеттері.Көбейтуге берілген есептер.
Мақсаты мен міндеттері: көбейту мен бөлу амалдарын орындауға үйрету;
1.Білімділік: мемлекеттік білім стандарты деңгейде білім, білік және дағдыларды игеру
2.Дамытушылық:оқушының ақыл-ойының математикалық стилін, ин-теллектуалдық және ерік пен сезімге қатысты сапаларын дамыту;
3.Тәрбиелік: меңгерген математикалық білімдерін омірде қоддануға жан-жақты дайыңдауды жүзеге асыру.
Сабақ түрі : жаңа сабақ
Көрнекіліктер: кесте;, қималы карточкала, жемістер суреті.
Әдіс-тәсілдер:жұптық, топтық, өзіндік
Сабақ барысы
1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы:Ауызша есептеу
Әр топта неше алмұрт бар? Барлығы неше алмұрт бар екенін қалай білеміз?
Әр топта неше алмұрт бар? Барлығы неше алмұрт бар екенін қалай білеміз?
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Әр тәрелкеде неше алма бар? Қалай таптың? Оны өрнек түрінде жазып көрсет:
2+2+2=6 Екі алмадан неше рет алдық?(3рет) ендеше + қосу амалын математикада* көбейту амалымен алмастыруға болады
2*3=6 екі көбейту үш тең алты бұл көбейтінді
Көбейтінді -көбейткіш- көбейткіш
4+4 немесе 4 тен неше рет алдық(2 рет)
4*2=8
8:2=4 .
Есепті шығар:
Әр қорапта 6 түсті қарындаш бар.Екі осындай қорапта неше қарындаш бар.
1 қ.-6
2 қ.-?
6*2=12(қ.)
Жауабы: екі қорапта 12 қарындаш бар.
Есепті шығар:
Балалар күзгі жапырақтардан 6 жапырақтан 8 гүлшоғын жасады. Балалар барлығы неше жапырақ жинады?
3. Жаңа білімді бекіту: 3,4,5,6 сандарын: екіге арттыр және мәндерін тап: екі есе арттыр
3+2= 3*2=
+2= *2 = т. с.с.
Салыстыр:
6 ... 3*2 3*3... 4*2 3*4 ... 2*5
2*2 ... 5 6*4 .. 4*5 7*3 .. 6*3
Сергіту сәті
Теңдеулер шеш:
х+264= 710 932 –х=456 х-120=280
Ойын «Жапырақтарды жина»
2*2 3*2 4*2 6*2 5*2 7*2
6,8,2 цифрларын қатыстырып үш таңбалы сандар жаз.
Сандарды жүздік, ондық, бірліктер қосындысы түрінде жаз:
24,600,790,403,107,562,333,47,86,106.
Өзіндік жұмыс 10 бет №3
Көбейтіндіні қосынды түрінде жаз:
6*4 12*5 7*3 48*2 30 *4
4. Үйге тапсырма: 10бет №10, 12 бет №6