Сабақтың тақырыбы: Жәндіктер қысқа қалай қамданады?
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік. Мәтін мазмұнымен таныстыру.Сауатты,түсініпоқу дағдысын қалыптастыру.Суреттер бойынша сөздерді жазып дыбыстық талдау жасау.
2.Дамытушылық. Оқушылардың тіл байлығын , сөздік қорын байыту.Түсініп оқу жүйесін есте сақтау қабілетін , көркем жазуын дамыту.
3.Тәрбиелік. Оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру.Табиғатты сүюге аялауға қамқор болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі:Мәнерлеп оқу,сұрақ-жауап.
Пәнаралық байланыс:дүниетану,еңбекке баулу пәндері.
Көрнекі құралдар: интерактивті тақта ( слайд)
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
1.Психологиялық дайындық.
-Қайырлы күн балалар!
-Орнымыздан тұрайық.
Күнде шат күліп күн
Шаттанамыз бәріміз.
Өміріміз көңілді,
Мәңгілік достықпен
Мақтанамыз бәріміз. Балалар біздің бүгінгі сабағымыздың ерекшелігі бізге қонақтар келіп отыр.Сабағымызды бастамас бұрын бір-бірімізге тілек айтып сәттілік тілейік.
-Мен өзіме және достарыма ашық аспан тілеймін.
-Мен өзіме және достарыма бүгінгі сабаққа сәттілік тілеймін
Мен достарыма нұрлы күн тілеймін
-Балалар мен сендерге көңілді жарқын күн тілей отырып сабағымызды бастайық
ІІ Үй тапсырмасын тексеру.
Үйге қандай тапсырма берілді?
-Нұртай ата мәтінін әңгімелеу.
Мәтінді жалғастыру арқылы кезекпен әңгімелету.
-Балалар Тайыр мен Талғат қандай балалар?
-Әдепті.
-Табиғатқа қандай қамқорлық жасады?
-Жиде ағашын суарды.
Өздерің айтып отырғандай ағашқа қамқорлық жасап оның гүлдеп өсуіне көмектесті.Табиғат үнемі қамқорлықты қажет етеді.Біз бүгін сендермен табиғаттың тағы бір тобы жануарлардың тіршілігі мен қысқа қамдану әрекеті туралы танысамыз.
-Сендер қандай жануарларды білесіңдер және олардың қысқа дайындығы туралы не білесіңдер?
Балалардың жауабын тыңдау толықтыру.
ІІІ.Жаңа сабақ.
Тақтаға назар аударайықшы.
Бүгінгі мәтінімізді жазған жазушы Жүсіпбек Аймауытов 1889 жылы Павлодар обылысының Баянауыл ауданындағы Қызылтау атырабында туған. Жазушының Қартқожа, Ақбілек романдары көпке танымал.Алдағы уақытта да жазушының көптеген шығармаларын оқимыз.Біз бүгін Ж. Аймауытовтың Жәндіктер қысқа қалай қамданады?деген мәтінімен танысамыз.
Слайдтан көрсете отырып мәтін мазмұнына тоқталу.
Қыс жақындағанын сезіп кірпі мен тышқан ұйқыға кетеді. Кірпі жапыраққа тышқан қу шөпке оранады. Тиінге қараңдаршы ол қайда отыр? Өзіне қандай азық дайындайды?Мынау жарғанат Ол баспаналы жердегі ағаштардың біріне басын төмен салып жаз келгенше ұйықтайды. Сол сияқты жылан ,кесіртке, шаян, бақаларда тас астына, шөп үйіндісіне тығылып қатып жатады.Ал балықтар терең су түбінде қыстайды.
ІV.Мәтінмен жұмыс.
1.Балалар мәтінді көзбен іштей оқимыз.
2.Мәтінді тізбектей жалғастыра отырып оқимыз.
3.Мәтін бойынша сұрақтар қою:
Кірпі мен тышқан қыста қайда жатады?
Жарқанат не істейді?
V. Сергіту сәті.
Ұзын мұртты құмырсқа
Келе жатты жұмысқа,
Алды допты қолына.
Қойып қойды жолына,
Оңға қарап, солға қарап,
Ойлады үлкен тау деп.
VІ.Дәптермен жұмыс.
1. Тақтадағы көрсетілген суреттер дің аттарын дәптерге жаздыру.
2. Балық сөзіне дыбыстық талдау жасату.
VІІ.Шығармашылық тапсырма.
Балалар енді қолымызға ермексазды алып кірпіні мүсіндейік.Оқушы жұмысын мадақтау.
VІІІ.Сергіту сәті.
Қыран құстай самғаймыз,
Әлемді біз шарлаймыз.
Биік-биік шыңға өрлеп
Табиғатты қорғаймыз.
Балалар дүниетану сабағында біз сендермен аңдардың да қысқа қамданатынын оқыған болатынбыз. Ал қанеки аю, борсық, қояндардың дайындығы туралы білейік.
Автор:
-Аю, қоян, борсық сендер қысқа қалай қамданасыңдар?
Аю : мен қыс түскенше семіремін Апанымды жылылап қысқы ұйқыға жатамын.
Борсық:Қыс келіп қалды семіруім керек. Әне аю семіріп алыпты енді ол қыс бойы жақсы ұйықтайды.
Қоян:Қыс келіп қалды тонымды ауыстыру керек.Қыста мен ақ тонымды киемін.
Сабақты қорытындылау.Балалар біз бүгінгі сабақта не туралы білдік?
Дұрыс айтасыңдар. Қыс қаһарлы суық болғандықтан барлық жан-жануарларда ерте кіріседі екен.
1.Оқушыларды бағалау.
2.Үйге тапсырма: 128-жаттығу. Мақалды жаттау. Мәтінді әңгімелеу.